Dyplomacja i relacje polsko-austriackie

Ważnym elementem moich zainteresowań jest dyplomacja. W ramach rozwijania tego obszaru wiedzy dołączyłem do Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów (alumn) oraz Towarzystwa Polsko-Austriackiego. Brałem ponadto udział w wydarzeniu pt. Akcja Dyplomacja, które dało mi możliwość spotkania z kilkoma dyplomatami, w tym również z ambasadorami. Miałem ponadto przyjemność brać udział w szkoleniu z protokołu dyplomatycznego, które zorganizowała Europejska Akademia Dyplomacji, a które prowadził Ambasador Jan Wojciech Piekarski. Ponadto miałem okazję uczestniczyć w serii spotkań dotyczących dyplomacji kulturalnej pod nazwą Wyszehradzka Akademia Dyplomacji Kulturalnej, która została zorganizowana przez Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Wielokrotnie uczestniczyłem w Letnich Szkołach Dyplomacji, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

W ramach rozwijania swojej wiedzy i umiejętności z zakresu dyplomacji ukończyłem drugą edycję studiów podyplomowych dyplomacja kulturalna, organizowanych przez Instytut Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ich ramach uczestniczyłem w wyjeździe studyjnym do Brukseli w maju 2022 roku. Podsumowaniem studiów podyplomowych była praca dyplomowa, napisana pod kierunkiem dra Przemysława Tacika, dotycząca współczesnych instytucjonalnych form relacji polsko-austriackich z uwzględnieniem historycznych uwarunkowań.

Towarzystwo Polsko-Austriackie

Jako członek Towarzystwa w czerwcu 2024 roku doprowadziłem do powołania Oddziału Krakowskiego Towarzystwa, działając najpierw jako Pełnomicnik Prezesa Zarządu Głównego, a następnie stając się Wiceprezesem Oddziału. Na Prezesa Oddziału został powołany Andrzej Tombiński, wieloletni Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie. Zaplanowałem wizję działania oddziału oraz pozyskałem kilkunastu członków ze świata nauki, dyplomacji i biznesu. Zaplanowałem i przeprowadziłem spotkanie założycielskie oraz formalny proces rejestracji oddziału, uroczystość miała miejsce w siedzibie Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie. Jako wiceprezes nadzoruję bieżące prace oddziału oraz aktywność w mediach społecznościowych, a także reprezentuję oddział. Biorę czynny udział w wydarzeniach organizowanych przez Konsulat Generalny Austrii w Krakowie oraz w przedsięwzięciach innych organizacji pozarządowych z zakresu relacji polsko-austriackich (wystawy, koncerty, prelekcje, pokazy).

Działalność Oddziału Krakowskiego TPA można śledzić na Facebooku.

Ponadto miałem okazję brać czynny udział w II Polsko-Austriackim Forum Samorządowym w Grodzisku Mazowieckim, w ramach którego miałem możliwość zapoznania się z działalnością poszczególnych oddziałów Towarzystwa, a także na własne oczy przekonać się o korzyściach płynących z polsko-austriackiej współpracy między dwoma miastami partnerskimi: Grodziskiem Mazowieckim oraz austriackim Weiz. W czasie obrad wygłosiłem ponadto wystąpienie zapowiadające utworzenie krakowskiego oddziału TPA. Brałem ponadto udział w spotkaniach Zarządu Głównego Towarzystwa z Ambasadorem Austrii, JE Andreasem Stadlerem, a także w obchodach Święta Narodowego Republiki Austrii. Byłem także członkiem delegacji Oddziału Krakowskiego w ramach obchodów 65-lecia Towarzystwa.

Zainteresowania związane z dyplomacją:

  • prawo międzynarodowe publiczne;
  • prawo dyplomatyczne i konsularne;
  • protokół dyplomatyczny;
  • dyplomacja kulturalna: działalność Instytutów Polskich oraz ich zagranicznych odpowiedników;
  • dyplomacja cyfrowa (rola mediów społecznościowych w dyplomacji);
  • historia stosunków polsko-austriackich.

Funkcje pełnione w ramach Forum Młodych Dyplomatów:

  • Wiceprzewodniczący Przedstawicielstwa Regionalnego w Krakowie;
  • Koordynator Biura Karier;
  • mentor członków tymczasowych;
  • Członek Zespołu ds. zewnętrznych.