Dyplomacja i relacje polsko-austriackie

Moja pasja do dyplomacji i rozwój kompetencji

Od lat moją kluczową pasją jest dyplomacja. Aby pogłębić wiedzę i zdobyć praktyczne umiejętności, aktywnie angażuję się w środowiska młodych dyplomatów oraz podejmuję własne inicjatywy z zakresu promocji kontaktów międzynarodowych.

Członkostwo w organizacjach

  • Forum Młodych Dyplomatów – uczestniczyłem w licznych projektach i pełniłem funkcje we władzach regionalnych. Byłem Wiceprzewodniczącym Przedstawicielstwa Regionalnego w Krakowie, Koordynatorem Biura Karier, mentorem członków tymczasowych oraz członkiem zespołu ds. zewnętrznych. Po kilku latach aktywnej działalności zyskałem status alumna Stowarzyszenia.
  • Towarzystwo Polsko‑Austriackie – w ramach stowarzyszenia rozwijam relacje bilateralne, uczestnicząc w spotkaniach i projektach promujących współpracę Polski i Austrii (szczegóły poniżej).

Szkolenia i wydarzenia branżowe

Studia podyplomowe

W 2022 roku ukończyłem drugą edycję studiów podyplomowych dyplomacja kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim. Program obejmował moduły teoretyczne i praktyczne, a także wyjazd studyjny do Brukseli, podczas którego odwiedziłem instytucje unijne i organizacje międzynarodowe. Moja praca dyplomowa, przygotowana pod kierunkiem dra Przemysława Tacika, analizowała współczesne instytucjonalne formy współpracy polsko‑austriackiej z uwzględnieniem ich historycznych uwarunkowań.

Dzięki zaangażowaniu w różnorodne inicjatywy dyplomatyczne oraz stałemu podnoszeniu kwalifikacji zdobyłem solidne podstawy merytoryczne i praktyczne doświadczenie. Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane współpracą, wymianą wiedzy oraz wspólną realizacją projektów dyplomatycznych.

Towarzystwo Polsko-Austriackie

Powołanie Oddziału Krakowskiego

W 2024 roku, jako pełnomocnik Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko‑Austriackiego (TPA), podjąłem inicjatywę utworzenia Oddziału Krakowskiego, która zakończyła się sukcesem. Odpowiadałem za wszystkie procedury związane z utworzeniem Oddziału, przygotowałem główne założenia programowe oraz pozyskałem członków założycieli. W zorganizowane przeze mnie uroczystości powołania Oddziału w siedzibie Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie uczestniczył gospodarz miejsca, Konsul Generalny Gärtner. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do Oddziału dołączyło kilkunastu członków reprezentujących środowiska naukowe, dyplomatyczne oraz biznesowe. Na Prezesa Oddziału został powołany Andrzej Tombiński, wieloletni Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie, prezes firmy Re-Bau.

Strategia działania i zarządzanie

Jako Wiceprezes Oddziału Krakowskiego TPA odpowiadam za opracowanie i realizację planu pracy, obejmującego zarówno inicjatywy programowe, jak i działania promocyjne w mediach społecznościowych. Organizuję wydarzenia, projektuję harmonogramy publikacji na Facebooku. Kluczowym elementem jest dla mnie budowanie wizerunku Oddziału jako wiarygodnej platformy współpracy polsko‑austriackiej na terenie Krakowa. Prowadzę oficjalną korespondencję Oddziału oraz ewidencję członków.

Reprezentacja i networking

Regularnie reprezentuję Oddział na wydarzeniach organizowanych przez Konsulat Generalny Austrii w Krakowie oraz podczas licznych inicjatyw innych instytucji i organizacji pozarządowych w Krakowie. Aktywnie uczestniczę w wystawach, koncertach, prelekcjach i pokazach, które promują dialog kulturalny i gospodarczy między Polską a Austrią. Swoimi działaniami buduję rozpoznawalność Oddziału w środowiskach dyplomatycznym i akademickim.

Współpraca samorządowa i wydarzenia bilateralne

W ramach II Polsko‑Austriackiego Forum Samorządowego w Grodzisku Mazowieckim miałem przyjemność zapozna się z efektami partnerstwa pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a austriackim Weiz. Na tym forum, w obecności przedstawicieli innych oddziałów TPA, władz samorządowych oraz dyplomatów wygłosiłem wystąpienie zapowiadające powstanie Oddziału Krakowskiego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno członków organizacji, jak i przedstawicieli strony austriackiej. Brałem udział w spotkaniach Zarządu Głównego Towarzystwa z Ambasadorem Austrii, JE Andreasem Stadlerem. Ponadto jako członek delegacji Oddziału Krakowskiego uczestniczyłem w obchodach 65‑lecia Towarzystwa Polsko‑Austriackiego oraz w oficjalnych uroczystościach Święta Narodowego Republiki Austrii, organizowanych przez Ambasadę oraz Konsulat Generalny w Krakowie.

Kontakt i media społecznościowe

Działalność Oddziału Krakowskiego można śledzić na Facebooku, gdzie publikujemy relacje ze spotkań, wydarzeń kulturalnych oraz innych inicjatyw. Osoby zainteresowane współpracą i członkostwem zapraszam do kontaktu mailowego. Dzięki otwartości i nowoczesnemu podejściu do komunikacji, nasz oddział stale poszerza swoje grono partnerów oraz wzmacnia strategiczne relacje polsko‑austriackie.

Organizujesz wydarzenie związane z kulturą lub literaturą austriacką? Skontaktuj się z nami!

Towarzystwo Polsko-Austriackie od ponad 65 lat wspiera inicjatywy promujące kulturę, sztukę i literaturę austriacką w Polsce. Jeśli organizujesz spotkanie autorskie, projekcję filmu, wystawę, koncert lub inne wydarzenie o austriackim charakterze na terenie Krakowa lub Małopolski – chętnie Cię wesprzemy! Udzielimy również wsparcia działaniom związanym z opieką nad cmentarzami wojennymi z czasów I wojny światowej oraz wszelkim wydarzeniom upamiętniającym rocznice bitew i inne widowiska historyczne organizowane na terenie Galicji Zachodniej.

Zachęcam do kontaktu organizatorów i instytucje zainteresowane:

  • Objęciem wydarzenia patronatem Prezesa Oddziału Krakowskiego Towarzystwa;
  • Współpracą promocyjną;
  • Obecnością w wydarzeniu przedstawicieli władz Oddziału Krakowskiego Towarzystwa.

Jesteśmy otwarci na współpracę zarówno z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, jak i niezależnymi inicjatywami w całej Polsce. Wspólnie możemy dotrzeć do szerszej publiczności i wzmacniać obecność kultury austriackiej w przestrzeni publicznej.

📩 Skontaktuj się ze mną mailowo – z przyjemnością odpowiem na Twoją propozycję.

Dołącz do Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Polsko‑Austriackiego

Jesteśmy lokalnym oddziałem ogólnopolskiego stowarzyszenia z ponad 65‑letnią tradycją, skupiającym pasjonatów Austrii – od naukowców i dyplomatów, po artystów i przedsiębiorców.

Co zyskujesz?

  • Dostęp do spotkań, wykładów i wycieczek organizowanych w Krakowie;
  • Okazję do rozwoju i wsparcie w realizacji własnych przedsięwzięć (patronat, promocja);
  • Profesjonalne możliwości networkingu z przedstawicielami świata nauki, kultury i biznesu.

Kto może dołączyć?
Osoby fizyczne i prawne zainteresowane kulturą, nauką i gospodarką Austrii.

Jak się zapisać?

  • Wypełnij deklarację członkowską dostępną na stronie internetowej TPA. Do deklaracji członkowskiej można dołączyć życiorys z wyszczególnieniem swoich związków z Austrią;
  • W wyborze oddziału zaznacz „Kraków”;
  • Prześlij formularz do naszego biura w Krakowie (pocztą lub mailowo na adres: tpakrakow@gmail.com).

Obszary badawcze i samodzielne zdobywanie kompetencji 

Od kilku lat badam dyplomację na styku prawa, hisotrii, kultury i nowych technologii. W ramach własnych poszukiwań analizuję prawo międzynarodowe publiczne. Równocześnie uczę się prawa dyplomatycznego i konsularnego, badając traktaty oraz funkcjonowanie misji dyplomatycznych. Stosuję na co dzień protokół dyplomatyczny w Towarzystwie Polsko‑Austriackim.

Dyplomacja kulturalna 

Przygotowuję studium roli Instytutów Polskich i analogicznych organizacji w promocji dziedzictwa narodowego. W oparciu o zbierane dane planuję serię artykułów, ilustrujących, jak wystawy i programy edukacyjne sprzyjają dialogowi i wizerunkowi Polski.

Dyplomacja cyfrowa 

Analizuję zasięgi i narracje publikacji polskich placówek na Twitterze, Facebooku i LinkedIn, by zidentyfikować najlepsze praktyki soft power online.

Historia dyplomacji polskiej 

Wykorzystuję zautomatyzowane rozpoznawanie tekstu (OCR) do eksportu danych z encyklopedii i słowników biograficznych, a następnie tworzę grafową bazę danych, w której węzły i relacje odzwierciedlają życiorysy dyplomatów II RP. Analizuję takie atrybuty jak pochodzenie, wykształcenie i ścieżki kariery, a także sieci powiązań między nimi. Obecnie eksperymentuję z formami wizualizacji, aby w przystępny sposób przedstawić strukturę i dynamikę polskiej służby dyplomatycznej. Innowacyjny charakter projektu leży nie tylko w technologii (OCR + grafy), lecz także w podejściu poznawczym: zamiast powtarzać negatywne mity, opieram się na twardych danych biograficznych i statystycznych. Dzięki tym narzędziom mogę pokazać, kto naprawdę reprezentował Polskę w świecie, z jakim zapleczem fachowym i społeczno‑kulturowym.