Twierdza Kraków

Moja przygoda z Twierdzą Kraków rozpoczęła się w wieku 15 lat, gdy na potrzeby zdobywania odznaki turystycznej Twierdzy Kraków zapoznałem się z przełomową pracą prof. Janusza Bogdanowskiego Warownie i zieleń Twierdzy Kraków, która trwale ukształtowana moje spojrzenie na dawne fortyfikacje. Początkowo poszczególne obiekty forteczne poznawałem sam w ramach urban exploringu, następnie dzieliłem się swoją wiedzą z wąskim kręgiem znajomych. Młodzieńcza przygoda przebywania w tajemniczych, nierzadko niebezpiecznych przestrzeniach przekształciła się w pasję badawczą. Poza uświadamianiem znajomych o samym fakcie istnienia Twierdzy i jej pozostałości mijanych na ogół całkowicie bezrefleksyjnie, moim celem było zrozumienie roli fortyfikacji w historii miasta oraz ich aktualnego stanu i perspektyw na przyszłość.

Aktualnie w ramach nieformalnego zespołu z Adamem R. Parolem, doktorantem geografii, badamy Twierdzę Kraków w kontekście turystyki, dostępności, obecności jej elementów w percepcji społecznej i miejskiej, nazewnictwa, roli miastotwórczej oraz zagospodarowania przestrzennego.

Dotychczas mieliśmy okazję dzielić się naszymi spostrzeżeniami w ramach:

  • Spotkania popularyzatorskiego Za górami, za lasami w Twierdzy Kraków…, zorganizowanego przez Stowarzyszenie All in UJ we współpracy z Towarzystwem Doktorantów UJ (wystąpienie z Grzegorzem Smułkiem);
  • XIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych Badaczy pt. Współczesne problemy i kierunki badawcze w geografi, zorganizowanej przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Referat pt. Urbanonimy Twierdzy Kraków w przestrzeni miasta.

W bramie Fortu 31 św. Benedykt.

Fot. Adam R. Parol

Jeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu bądź jesteś zainteresowany naszym punktem widzenia na zagadnienia związane z Twierdzą, chcesz, abyśmy zorganizowali na ten temat spotkanie, wykład, wycieczkę, skontaktuj się z nami!